Klasy 0-III nowy rok szkolny rozpoczęły apelem, na którym pani dyrektor przywitała uczniów, rodziców. Wychowawcy przedstawili listy nowych uczniów rozpoczynających edukację w naszej szkole, tj. oddziału przedszkolnego, klasy IA, I B. Następnie uczniowie po krótkim spotkaniu ze swoimi wychowawcami udali się na plac Bohaterów Westerplatte przy pomniku Orła Białego na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2022/23 połączoną z obchodami 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W trakcie uroczystości delegacje samorządowe, mundurowe i różnych organizacji złożyły pod pomnikiem Orła Białego wiązanki kwiatów oraz znicze. Po uroczystościach na placu klasy IV-VIII wróciły do szkoły, gdzie odbył sie krótki apel i spotkanie z wychowawcami klas.
22 czerwca 2022 w szkole odbył się aktywny ,,Dzień Nauki’’, w którym wzięli udział uczniowie klas 1-8.
Ośmioklasiści na podsumowanie wiadomości i umiejętności z przedmiotów przyrodniczych przygotowali pokaz doświadczeń, dzieląc się swoją wiedzą wśród młodszych kolegów i koleżanek.
Doświadczenia z biologii, fizyki i chemii zaprezentowali uczniowie klas 8 w składzie: Bartosz Słodkowski, Aleksander Wojtkiewicz, Michał Warnawski, Bartosz Kwiek, Aleksander Oziewicz, Aleksandra Szanciło i Maja Słowikowska.
Nasi wspaniali naukowcy przeprowadzili doświadczenia:
1) Reakcja zobojętniania
2) Znikająca moneta
3) Wskaźniki chemiczne
4) Krążek Newtona
5) Spalanie magnezu i żelaza
6) Detektor promieniowania UV
7) Otrzymywanie dwutlenku węgla i badanie jego właściwości
8) Elektryzowanie ping-pong
9) Obrazy na ekranie- obrazy w soczewce
10) Chemiczny kameleon
11) Gdzie jest truskawka?-obrazy w zwierciadle
12) Pieprz i balon, balon i sufit, balon i włosy-ładunki elektryczne
13) Lokomotywa
14) Spalanie wodoru-wielki wybuch J
Widzowie chętnie uczestniczyli w obserwacjach, z których wyciągali wnioski. Prowadzący włączali uczniów z widowni do swoich eksperymentów. ,,Dzień Nauki’’ był bardzo udany dla prezentujących doświadczenia oraz zaciekawionej widowni. Efekt WOW.
Uczniów do pokazu przygotowali nauczyciele przedmiotów przyrodniczych:
p. Tomasz Mitura, p. Krzysztof Osowski i p. Joanna Garwolińska.
Tradycja ochrony przyrody w Polsce sięga już X w. Już za czasów Kazimierza Wielkiego i Zygmunta III zostały podjęte działania dotyczące ochrony roślin i zwierząt. Król Władysław Jagiełło zwrócił uwagę na ochronę starych dębów i cisów. Codziennie ginie wiele gatunków roślin czy zwierząt. Zagrożonymi gatunkami zajmuje się Liga Ochrony Przyrody działająca już w naszym kraju od 1928 roku. W tym roku szkolnym 2021/2022 podjęliśmy działalność związaną z ochroną przyrody i rozpoczęliśmy współpracę z LOP oraz Nadleśnictwem w Bartoszycach. W dniu 21.06.2022 odbył się uroczysty apel, na którym 31 uczniów naszej szkoły otrzymało legitymacje LOP. Dwie uczennice zostały szczególnie wyróżnione: Julia Zaleska z klasy 8b otrzymała Złotą Odznakę LOP, a Aleksandra Baranowska z klasy 7e otrzymała Srebrną Odznakę LOP. Nasza szkoła będzie walczyła o certyfikat ,,Szkoła przyjazna środowisku”. Mamy nadzieję, że działania które podejmiemy na rzecz ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju przyniosą nam wiele satysfakcji i otrzymamy wymarzony certyfikat.
15 czerwca w lokalu "Bartis" uczniowie klas VIII D i VIII B bawili się na Balu Ósmoklasisty.
Dnia 9 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie naszej młodzieże z panem Walerianem Kiezikiem, utalentowanym bartoszyckim fotografem, osobą od wielu lat związaną z naszym miastem. Na tym spotkaniu pan Walerian opowiadał o historii Bartoszyc, pokazywał interesujące fotografie naszego miasta z przed wielu lat. Zdjęcia przedstawiały miejsca, które dzisiaj wyglądają całkiem inaczej. Obudziły w dzieciach ciekawość, a wśród nauczycieli liczne wspomnienia.
Z okazji obchodów Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy w naszej szkole została zorganizowana wystawa prac uczniów, którzy wykonali lapbooki, makiety i lekturowe pudełka według własnej inwencji twórczej.
Lapbooki i makiety „Tajemniczego ogrodu” wykonali uczniowie klas IV c i V c pod kierunkiem p. Agnieszki Lipińskiej- Jurkiewicz, zaś lekturowe pudełka z „Opowieści z Narnii” – uczniowie klasy Vb pod kierunkiem p. Sylwii Smułki.
Wystawę zorganizowała p. Marzena Filipek.
Jak co roku 1 czerwca odbył się Turniej klas III o Puchar Dyrektora Szkoły. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyła reprezentacja klasy 3 B.
Lidia Maruszeczko
Dnia 6 czerwca odbył się szkolny konkurs recytatorski. Uczniowie recytowali min. wiersze C. K. Norwida, tym samym uczcili pamięć romantycznego poety, któremu został poświęcony 2021 rok. Oto wyniki:
I miejsce- Julia Subotowicz
II miejsce- Karina Rekieć, Arkadiusz Piotrowski, Szymon Kłosowski
III miejsce- Maja Kossakowska, Kinga Makuch
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy S. Smułka, D. Białucha
Z okazji Dnia dziecka Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców zorganizowali uczniom "3" atrakcje w postaci "dmuchańca" i warsztatów pieczenia pizzy. Przy tej okazji dziękujemy p. Arturowi Ziemackiemu i p. Gosi Ziemackiej za świetną zabawę.
Dzieciom zaś życzymy spełnienia najskrytszych marzeń. SU
W dniu 20 maja br. nasza szkoła była organizatorem i gospodarzem Powiatowego Przeglądu Piosenki „W rytmie polskich tańców narodowych”. Wśród uczestników gościliśmy reprezentantów Szkoły Podstawowej w Kinkajmach i Szkoły Podstawowej nr 1 w Bartoszycach. Zaprezentowano utwory o różnej tematyce w rytmach mazurka, oberka, kujawiaka, poloneza, krakowiaka. Wystąpiło 11 podmiotów wykonawczych (soliści i zespoły). Prezentacjeoceniało Jury w osobach p. Barbary Kryś i p. Anny Jodko zwracając uwagę m.in. na technikę wykonawczą, czystość intonacyjną, pomysłowość i ogólny wyraz artystyczny.
Wyniki konkursu:
Kategoria klas I-III
Kategoria klas IV-VIII
Wyróżnienie – SP Kinkajmy Natalia Kosztykiewicz
Dziękujemy
wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom, którzy przygotowali swoich uczniów do konkursu.
W dniu 19 maja 2022 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niecodziennych zajęciach historycznych – „Drużyna Inki”. Projekt ten powstał w związku z przypadającą w tym roku 80. Rocznicą utworzenia Armii Krajowej. Patronat nad nim objął Instytut Pamięci Narodowej. Spotkanie z edukatorem składało się z dwóch części. Podczas pierwszej z nich, uczniowie poznali historię niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej – Danuty Siedzikówny ps. Inka. W drugiej części lekcji, prowadzone było teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie dowiedzieli się o moralnym i prawnym obowiązku udzielania pierwszej pomocy, poznali procedury ratownicze. Mieli możliwość przećwiczenia mechanizmów ratujących życie, przy wykorzystaniu profesjonalnego fantoma. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali pamiątkowe apteczki pierwszej pomocy z niezbędnym zaopatrzeniem medycznym. Projekt „Drużyna Inki” to doskonała lekcja historii i praktycznej nauki niezbędnych w życiu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej.
Sylwia Kaczyńska
W dniach 9 - 10 maja odbyła się wycieczka klas 7 do miejscowości MAUSZ na pojezierzu Kaszubskim. Nasi uczniowie bawili się i integrowali, uczyli współpracy i nawiązywali nowe przyjaźnie.
Pogoda rozpieszczała nas za dnia, natomiast w nocą było bardzo zimno.
Wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni z nowo nabytych sprawności :) Opiekunowie i wychowawcy: Marzanna Gładkowicz, Bożena Górska, Sylwia Kaczyńska , Bożena Mączyńska, Agnieszka Łukaszewicz
2 maja to piękny dzień dla Polaków. To święto naszej biało- czerwonej flagi i przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja.
To właśnie w tym dniu w Szkole Podstawowej nr 3 w Bartoszycach odbyło się podsumowanie szkolnego projektu, którego głównym celem było poznanie historii młodych Polaków walczących o wolną Polskę i stworzenie miejsca pamięci w szkole dla jednego z nich.
Każda klasa przygotowała historię wybranej postaci w formie multimedialnej, a następnie 30 listopada 2022 odbył się szkolny pokaz wszystkich prezentacji o młodych Polakach a nawet dzieciach walczących o nasz kraj.
1 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował szkolne głosowanie, celem którego było wyłonienie jednego młodego patrioty.
Serca uczniów szkoły skradł Józef Andrzej Szczepański pseudonim „ Ziutek”.
W dowód wdzięczności i pamięci odkryto płaskorzeźbę „ Ziutka”, którą wykonał p. Janusz Petryszyn - lokalny rzeźbiarz, wieloletni instruktor rzeźby w Domu Kultury w Bezledach.
Kim był Józef Andrzej Szczepański?
„Ziutek„ urodził się 30 listopada 1922 roku w Warszawie. Przed wojną i w czasie okupacji mieszkał w stolicy, gdzie ukończył Gimnazjum i zdał małą maturę. Był harcerzem 17 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej przed i w czasie II wojny światowej.
W 1942 roku dołączył do Szarych Szeregów. Był uczestnikiem licznych akcji bojowych.
Walczył w Powstaniu Warszawskim w oddziale „Parasol”. 1 września 1944 roku został ciężko ranny w czasie osłaniania ewakuacji oddziałów powstańczych. Ze Starego Miasta przeniesiono go kanałami do szpitala w Śródmieściu.
Zmarł 10 września 1944 roku.
Józef Szczepański został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznym, a pośmiertnie Virtuti Militari V klasy.
„Ziutek” to także młody poeta. To jemu zawdzięczamy piękny wiersz „Dziś idę
walczyć mamo”, czy tekst piosenki „Pałacyk Michla”.
Uroczystego odsłonięcia płaskorzeźby dokonała dyrektor szkoły Anna Jodko, wicedyrektor Mariola Jagiełło i autorka projektu Bożena Górska.
Na zakończenie głos zabrała przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Rodziny p. Ewa Kapusto.
Bożena Górska n-l historii
W dniu 2 maja 2022 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie z klasy VIID, pod kierunkiem pani Katarzyny Lubyckiej oraz pani Sylwii Kaczyńskiej, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie.
Apel rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie przedstawiono historię konstytucji, a przy okazji przypomniano ważne fakty z dziejów Polski. Uroczystość przybliżyła uczniom wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji (pierwszej w Europie, a drugiej na świecie). Historyczną narrację przeplatały nastrojowe wiersze i piosenki. O muzyczną oprawę apelu zadbała pani Iwona Fieducik. Zespół wokalny pod Jej kierunkiem zaśpiewał piękne patriotyczne piosenki chwytające za serce, takie jak: 'Pamięć w nas', 'Polsko, Polsko....' i inne. Uroczystość wzbogaciła oprawa plastyczna utrzymana w barwach narodowych, przypominająca o najważniejszych faktach z tamtego okresu. O piękne dekoracje zadbała pani Anna Narkiewicz. Patriotyczne apele są ważną częścią życia szkoły. Jedna z uczennic, narratorek podczas apelu, stwierdziła, że 'przypominamy karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości, które pozwalały Polakom przetrwać trudne czasy niewoli'.
Sylwia Kaczyńska
Dnia 8.04.2021 r. w naszej szkole odbyło się Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Uczniowie klas VIII c i VIII d zaprezentowali fragmenty książek „Kwiat kalafiora” i „Pulpecja”. Przed tym ogólnym wydarzeniem nauczycielki j. polskiego p. Agnieszka Lipińska – Jurkiewicz i p. Sylwia Smułka zapoznały dzieci z serią książek Małgorzaty Musierowicz, następnie uczniowie wykonali przepiękne okładki. Prace plastyczne ozdobiły salę, w której odbyło się czytanie Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Nad całością akcji czuwała p. Marzena Filipek.
W okresie od lutego do kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego realizowały zadania wynikające z programu edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”, którego organizatorem jest Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Program ma charakter profilaktyczny, a jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi. W wychowaniu zdrowotnym dziecka program ten stanowi pierwszy etap nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu tytoniowego.
Podczas zajęćdzieci oglądały prezentację multimedialną dotyczącą różnego rodzaju dymów i ich pochodzenia. Podczas wycieczki obserwowały źródła dymów i niestety mogły poczuć jego duszącą woń. Rozmawiały o szkodliwości dymów dla środowiska i zdrowia człowieka oraz dzieliły się własnymi obserwacjami i doświadczeniami na temat szkodliwości palenia tytoniu. Przedszkolaki poznały również piosenkę o „Dinusiu”, uczestniczyły w zabawach ruchowych, a także prezentowały swoją wiedzę w formie plakatów i prac plastycznych. Wszyscy chętnie i zainteresowaniem uczestniczyli w proponowanych działaniach, które wpłynęły na wzrost świadomości antynikotynowej.
W marcu 2022 roku nasza szkoła ogłosiła, zorganizowała Gminny Konkurs Plastyczny pt.:,, Drzewo wyczarowane z plastiku”. Konkurs adresowany był do wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Bartoszycach. Głównym celem konkursu było kształtowanie świadomości ekologicznej, rozwijanie umiejętności plastycznych, wyobraźni oraz umiejętności wykorzystywania materiałów wtórnych. Na konkurs wpłynęły 33 piękne prace o tematyce drzewa. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, ponieważ ,,drzewa z plastiku” były niezwykle pomysłowe i oryginalne. Podczas oceny komisja zwracała uwagę na kreatywność, oryginalność pomysłu, estetykę oraz wykorzystanie materiałów recyklingowych.
Spośród wszystkich prac, które spełniały kryteria konkursu, Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięskie prace, przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach.
Nagrodzone prace:
Kategoria I : Dzieci 3-4- letnie:
I miejsce: Czarek Kasprowicz – Przedszkole Publiczne nr 4.
II miejsce: Katarzyna Rzodkiewicz – Przedszkole Publiczne nr 9.
III miejsce: Igor Herman –Przedszkole Publiczne nr 9.
Wyróżnienia:
I miejsce: Antoni Wieszun - Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 3im. T. Kościuszki.
II miejsce: Barbara Jakacka - Przedszkole Publiczne nr 9.
III miejsce: Roksana Korolczuk- Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 3 im. T. Kościuszki.
Wyróżnienia:
Dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom.
Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym, podziękowania wszystkim biorącym udział w konkursie dostarczono do poszczególnych placówek.
Renata Rynkowska-Mężyńska