W piątkowy wieczór 25 lutego 2022r. odbył się wiec "Bartoszyce Solidarne z Ukrainą". Mieszkańcy Bartoszyc wyrazili swoją gotowość do niesienia pomocy uchodźcom z pogrążonej w wojnie Ukrainie. W zgromadzeniu uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły, reprezentowany przez uczniów klas VIII B i D pod opieką pana Józefa Lompy.
Lidia Maruszeczko
Podczas świętowania walentynek w oddziale przedszkolnym dzieci doskonaliły umiejętność mówienia o swoich uczuciach i sprawiania radości innym. Poznały tradycje walentynkowe, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatiiw stosunku do rówieśników i dorosłych. Wręczyły sobie przygotowane upominki i własnoręcznie wykonane walentynki. Na zakończenie dnia odkodowały wielkie walentynkowe serce. To był wyjątkowo miły dzień.
klasa I B
Dnia 8 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Zaczęły od wskazania korzyści płynących z Internetu, kiedy korzystamy z niego bezpiecznie. Niestety okazało się, że w Internecie czyhają również liczne zagrożenia. Dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu poprzez rozmowę, prezentację, bajki z serii „Sieciaki.pl.”, ,, Owce w sieci”, które obejrzały z wielkim zainteresowaniem. Dzieci wspólnie wykonały plakat o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Odkodowały wielki monitor, z którego płyną wyłącznie przyjazne treści.
13 grudnia minęła 40 rocznica wprowadzenia w Polsce Stanu Wojennego, którego celem było zatrzymanie oporu Polaków wobec niedemokratycznej władzy.
Rocznica ta była dla Nas okazją do zorganizowania wystawy w szkole „Witajcie w PRL-u”, na której przedstawiliśmy swoje rozmowy z członkami naszych rodzin, którzy pamiętają czasy Stanu Wojennego w 1981 roku, zdjęcia z tamtego okresu oraz przedmioty z życia codziennego.
Wystawę zorganizowaliśmy dzięki naszym rodzicom i dziadkom, którzy chętnie udostępnili nam swoje pamiątki z okresu PRL-u. Dzięki nim mogliśmy choć na chwilę przenieś się do tamtych czasów, które były niejednokrotnie czasami, w których żyły już nasze rodziny. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest naszym hołdem dla tych wszystkich, którzy walczyli w różny sposób abyśmy mogli żyć wolnym kraju.
Wystawa została przygotowana przez p. Bożenę Górską, p. Sylwię Kaczyńską, p. Joannę Stasiulewicz, p. Annę Stapaj i p. Monikę Dunowską.
B.Górska
Kolorowo, świątecznie i niemalże bajkowo rozpoczęły się tegoroczne szkolne Mikołajki przygotowane przez Elfy, Śnieżynki i Mikołaja z Samorządu Uczniowskiego SP nr 3 w Bartoszycach. Mikołajki to już nasza piękna tradycja.
Z okazji Dnia Świętego Mikołaja życzymy wszystkim udanych prezentów , wielu radości i uśmiechu.
3.12.2021 z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych oraz w ramach realizowanego przez szkołę programu „Szkoła Wierna Dziedzictwu” odbyło się w naszej szkole spotkanie poetyckie z P. Arkadiuszem Monkiewiczem, niepełnosprawnym bartoszyckim poetą, członkiem Bartoszyckiej Grupy Literackiej Barcja. W spotkaniu tym uczestniczyli uczniowie klas VI i VII.
Pan Arkadiusz opowiadał o swojej niepełnosprawności, o pasji jaką jest poezja, twórczości i osiągnięciach. Uczniowie mieli możliwość w miłej atmosferze wysłuchania wierszy czytanych przez samego poetę.
Pan Arkadiusz mówił również o tolerancji wobec osób niepełnosprawnych oraz poszanowaniu inności drugiego człowieka, a także o swojej działalności w ramach Bartoszyckiej Grupy Literackiej Barcja
Na twarzach uczestników spotkania widać było skupienie i zainteresowanie. Było to bardzo miłe i pouczające spotkanie. Bardzo dziękujemy!
W dniach 26-27 listopada br. Szkolny Klub Wolontariusza włączył się w akcję miejską Świątecznej Zbiórki Banku Żywności. Po przerwie spowodowanej pandemią,ponownie wolontariusze z naszej szkoły mogli wykazać się zaangażowaniem w pracy społecznej.
Dziękuję wszystkim pracującym w sklepie Lidl w ciągu tych dwóch dni. Opiekun Szkolnego Koła I. Fieducik
Wolontariusze w mieście Bartoszyce zebrali :
2 420,10 kg
Wszystkim wolontariuszom, opiekunom, pomocom, rodzicom, nauczycielom
W imieniu Banku Żywności
Dziękuję
Koordynator zbiórki w mieście Bartoszyce
Zbigniew Jabłoński
To jemu stworzymy miejsce pamięci- rzeźbę w naszej szkole!!!
30 listopada w naszej szkole odbyło się wielkie Święto Patriotyczne. Na holu szkoły były prezentowane prezentacje multimedialne o młodych Polakach walczących o Polskę przygotowane przez klasy. Był to kolejny etap szkolnego projektu „Mieli niewiele więcej lat co My, a byli już bohaterami….”. Prezentacje, patriotyczna muzyka wszystko to sprawiło, że uczniowie mogli poznać młodych ludzi, którzy często oddawali swoje życie za nasz kraj.
1 grudnia odbyło się wielkie głosowanie. Samorząd Uczniowski przeprowadził wybory, w wyniku którego wybrano jedną postać. To historia Józefa Andrzeja Szczepańskiego najbardziej zainteresowała i poruszyła uczniów naszej szkoły. Jako młody chłopiec od początku II wojny światowej działał jako harcerz w konspiracji. „ Ziutek" to młody poeta, powstaniec warszawski, żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Zginął mając zaledwie 21 lat. To jemu zawdzięczamy piękny wiersz „ Dzisiaj idę walczyć mamo”.
W dowód wdzięczności i pamięci postawimy przy szkole rzeźbę Józefa Szczepańskiego, którą wykona p. Janusz Petryszyn.
Bożena Górska
Jak roku w naszej szkole 25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. W klasach 0-3 uczniowie poznali historię święta, opowiadali o swoich ulubionych misiach-przytulankach, oglądali filmy i słuchali czytanych przez nauczycielki książek, których bohaterami były sławne misie. Dzieci wykonywały też różne projekty plastyczno-techniczne, których tematem były sympatyczne pluszaki.
A oto historia Dnia Pluszowego Misia.
Pierwszy raz Dzień Pluszowego Misia obchodzono w 2002 roku. Jednak historia tego święta rozpoczęła się już dużo wcześniej, a dokładniej w 1902 roku, kiedy to prezydent USA Teodor Roosevelt -25 listopada 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. W czasie polowania postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał opatrzenie i uwolnienie zwierzęcia, co zostało zilustrowane komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jeden z czytelników, zainspirowany tym wydarzeniem, stworzył pluszową zabawkę dla dzieci w formie misia, którą nazwał Teddy Bear nawiązując do imienia prezydenta. Od 119 lat pluszowe misie cieszą się niesłabnącą miłością najmłodszych, służąc za pocieszycieli, przyjaciół, a czasem nawet za poduszki.
Joanna Stasiulewicz
Klasy VII w ramach działań mających na celu uzyskania przez naszą szkołę Certyfikatu Szkoła wierna Dziedzictwu w dniu 18 listopada uczestniczyły w wycieczce patriotycznej do Warszawy. Klasy VII odwiedziły Cmentarz na Powązkach, gdzie spoczywa wielu Polaków zasłużonych dla naszego kraju. W zadumie i ciszy oddaliśmy im hołd.
Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach w Muzeum Powstania Warszawskiego. Większość uczestników wycieczki była pierwszy raz w Muzeum. Zaciekawienie jednak wszystkich było ogromne. Zbiór fotografii, listów czy broni z okresu Powstania był dla uczniów cennym źródłem historycznym. Muzeum w nowoczesny sposób ukazuje młodym ludziom bohaterstwo Polaków walczących nie tylko o wolność Warszawy, ale o wolność naszej całej Ojczyzny.
Wizyta w Warszawie była dowodem na to, że uczniowie naszej szkoły pamiętają i będą pamiętać o Polakach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. W wycieczce uczestniczyli: klasa 7 c- wych. B. Górska, 7e - wych. B. Czarnuszewicz, 7d- wych. S. Kaczyńska oraz p. D. Białucha i p. M. Filipek.
B. Górska
Poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką pana J. Lompy uczestniczył w uroczystych obchodach z okazji Święta Niepodległości, które odbyły się 11 listopada w naszym mieście.
Lidia Maruszeczko
9 i 10 listopada w naszej szkole odbyła sie uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie z klasy IIIa pod kierunkiem p. Grażyny Drozdowskiej w ciekawy sposób przedstawili ten ważny dla każdego Polaka okres naszej historii. Mali artyści zadbali równiez o stroje, któe podnosiły rangę uroczystości i przeniosły nas w tamten okres. Nie zabrakło również recytacji w wykonaniu uczennic z klasy VIIe przygotowanych przez p. Beaty Czarnuszewicz. Poezja, którą zaprezentowano przypomina nam o waleczności naszych dziadków i oddaje im hołd.
Całość uroczystości uświetnił zespół wokalny pod kierunkiem p. Iwony Feducik. Piosenki legionowe chwytają za serca, a piosenka "Dla Niepodległej szli" nie tylko chwyta za serce, ale też wyciska łzy.
9 listopada 2021 roku uczniowie klas 7-ych i 5-ych naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii przygotowanej przez grupę rekonstrukcyjną Agencji Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia.
Głównym celem przedstawienia było upamiętnienie dążeń niepodległościowych oraz ukazanie 123 lat walki o wolność narodu polskiego. Podczas zajęć uczniowie mogli obejrzeć kolekcję replik broni używanych przez powstańców oraz żołnierzy w I wojnie światowej. Chętni mieli możliwość przymierzenia prawdziwego munduru żołnierskiego sprzed 100 lat, a pozostali uczniowie wysłuchali z uwagą nazw poszczególnych jego elementów.
Uczniowie brali nawet udział w rekrutacji do Legionów oraz wzięli udział w plebiscycie na Górnym Śląsku . Oczywiście uczniowie zagłosowali za Polską, ,ale całość była przedstawiona tak jak było naprawdę , czyli, że wyniki plebiscytu były zafałszowane.
Lekcję zakończył konkurs wiedzy historycznej. Na zwycięzców czekały nagrody w postaci wybijanych na miejscu srebrnych monet z wizerunkiem gen. Hallera . Taka lekcja historii bardzo się wszystkim podobała, zwłaszcza, że całość była prowadzona w humorystyczny sposób.
Bożena Górska
U progu Świata Niepodległości uczniowie klasy 8B wraz z wychowawczynią w dniu 9 listopada 2021r. odwiedzili lokalne miejsce pamięci . Zapoznali się z postacią księdza Jerzego Popiełuszki i zapalili znicz na pomniku.
Lidia Maruszeczko
Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził 8 października 2021 akcję sprzatania grobów bohaterów na cmentarzu miejskim. W pierwszym etapie prac grabiliśmy i porządkowaliśmy teren z grobami rosyjskich żołnierzy z I wojny światowej, bohatera II wojny odznaczonego orderem Virtuti Militari oraz miejsce z krzyżem upamiętniającym poległych żołnierzy AK. Inne nagrobki żołnieży AK maja swoich opiekunów spośród żyjących członków rodziny i są uporządkowane. W drugim etapie przed Świętem Zmarłych do porządkowania dołączymy stawianie światełek, jako nasz hołd i dowód pamięci.
19.10.2021r. ucz. kl. VI „a” wraz z wychowawczynią Moniką Sienkiewicz oraz Panią Jolantą Błażewicz odeszli od ławek szkolnych i wybrali się na wyprawę poznawczą do Lidzbarka Warmińskiego. W ramach Szkolnego Tygodnia Kariery mieli okazję poznać specyfikę pracy w nowoczesnych Zakładach Mleczarskich Polmlek Sp. z o. o. Profesjonalni, serdeczni i uśmiechnięci Przewodnicy opowiedzieli nam historię przeobrażania się małej spółdzielni mleczarskiej w ogromny, nowoczesny i wizjonerski zakład produkcyjny znany w Europie i na świecie. Uczestnicy wycieczki poznali tajniki produkcji sera oraz proces oddzielania, proszkowania i suszenia laktozy i bogatego w składniki odżywcze koncentratu białek mleka krowiego dodawanego do odżywek dla niemowląt, ludzi potrzebujących specjalnego żywienia oraz sportowców. Pan Dyrektor zakładu, który nas przywitał i powiedział słowo wstępne, zachęcił uczniów do nauki i zaprosił - za kilka lat - do pracy w zakładzie, w którym można szybko wspinać się po szczeblach kariery i osiągnąć satysfakcję zawodową.
Obdarowani prezentami – firmowymi produktami – ruszyliśmy śladami historii naszego regionu w stronę Zamku Biskupów Warmińskich. Wraz z przewodnikiem – panem Damianem- poznaliśmy historię warmińskiego zamku, piątego co do wielkości majątku ówczesnej Polski i jego mieszkańców. Mieliśmy też okazję zobaczyć wystawę obrazów sztuki współczesnej oraz stałych zbiorów malarskich Zamku. Następnie klasa, podzielona na dwie drużyny, uczestniczyła w grze zamkowej – Poszukiwaniu Skarbu Ignacego Krasickiego. Zwycięska drużyna ukryła się w zamkowym kominie i zaskoczyła drużynę, która w kilka chwil później dotarła do ukrytego skarbu. Śmiechu było co niemiara! Zabawa zakończyła się sesją fotograficzną w ciemnościach komina zamkowego. Następnie zaopatrzeni w pamiątki: kubki, magnesy oraz „uzbrojeni” po zęby w drewniane miecze, dzidy i topory, ruszyliśmy w kierunku ostatniego tego dnia punktu naszej wycieczki.
Uczestnicząc w programie „#Szkoła pamięta…” odwiedziliśmy ukryty w zaciszu parku leśnego cmentarz żołnierzy I wojny światowej. W zadumie i milczeniu zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd pochowanym tam żołnierzom i jeńcom wojennym z różnych stron świata: Polski, Wielkiej Brytanii, Rosji, Rumunii. Francji a także Włoch.
Pełni wrażeń i pozytywnie zmęczeni wróciliśmy do Bartoszyc. Do szybkiego zobaczenia na szlaku następnej wycieczki! A kto nie był, niech żałuje! M. Sienkiewicz
W ramach projektu MEN w klasach są przeprowadzane zajęcia na temat jednego z wydarzeń z dziejów narodu polskiego, a mianowicie Powstania Warszawskiego. Chętni uczniowie przygotowują indywidualne życzenia (słowa podziękowania za patriotyczną postawę) dla Powstańców w tradycyjnej formie kartki, listu lub laurki (w formacie nie większym niż A4). Ostateczny termin wykonania kartki-życzeń to dzień 5 listopada 2021. Wykonane przez uczniów kartki zostaną przesłane na adres organizatora akcji- Fundacji Seniora z Wrocławia.. Następnie zostaną one przekazane adresatom. Jest możliwość także wysłania kartki on-line (opcja płatna) -https://bohateron.pl/wyslij-kartke/wyslij-kartke-online
Sylwia Kaczyńska